Bir Sinema Aşığı Olarak En Sevdiğim 10 Film (10–6)

Herkese Merhabalar bu yazımda sizlerle bir sinema aşığı olarak en sevdiğim 10 filmi sizlerle paylaşmak istiyorum.

10) Kiraz Tadı

Image for post
Image for post

İran sinemasını çok seviyorum. Bunun sebebi de sanırım İran sinemasının özgür olmadığı için vermek istediği mesajları çok ince detaylarla vermesi. İranlı yönetmenler ise nerede film çekerlerse çeksinler bu alışkanlıklarını koruyorlar.

Abbas Kiyarüstemi Badii isminde yaşamını sonlandırmak isteyen o öldükten sonra gömecek biri bulmaya çalışan bir karakter yazmış. Bu karakterin sözleri ustaca yazılmış. Film boyunca karakterimiz pek çok kişi tarafından reddediliyor.

Bakari Bey ile karşılaşan karakterimize Bakari Bey bir gün kendini asmak için bir tenha bahçeye gittiğini, orada kendini öldürmeden önce kiraz ağacından kiraz yiyip tadını çok sevdiğini, tekrar tekrar yiyip sonrasında intihardan vazgeçip eşi için bahçeden kiraz topladığını anlatıyor.

Pek çok vurucu noktası olan, İran’ı yoksulluğu ve İran halkını anlatan bu filmi izlediğim zamanlarda intihar düşüncelerim epey yüksekti. Bakari Bey’in anlattığı bu harika hikâye sebebiyle filmin bendeki değeri çok başka. Bu filmi İran sinemasının muazzamlığını görmek isteyen herkese tavsiye ediyorum.

9) Leon

Image for post
Image for post

Babamla izlemiştim bu filmi.Film bittiğinde kendimize gelememiştik uzun bir süre. Luc Besson tarafından çekilen film Leon yalnız yaşamaya alışkın bir adam ve hayatına Mathilda isimli bir kızın hayatına girmesini konu alıyor. Film hakkında son yıllarda ciddi bir şekilde pedofiliyi özendirdiği yönünde suçlamalar yapılsa da ben kesinlikle buna katılmıyorum.

Natalie Portman Mathilda rolünde geleceğin yıldızı olacağının sinyalini çok önceden vermiş.

Gary Oldman muazzam doğaçlama yeteneğiyle filme harika bir tat katmış. Jean Reno ise hafızalardan silinmeyecek bir oyunculuğa imza atmış. Final sahnesinden sonra çalan Shape of My Heart ise çok güzel bir tercih olmuş.

8)Taxi Driver

Image for post
Image for post

En sevdiğim yönetmen olan Martin Scorsese’nin en bayıldığım aktör olan Robert De Niro ile çektiği ‘You Talking to Me?’ sahnesiyle bir döneme damgasını vurmuş olan bu yapımın çok ilginç de bir çekim hikayesi var.

Filmin yapımcıları God Father 2 ile muazzam bir çıkış yakalayan Robert De Niro’nun bütçeyi aşacak bir para talebi olacağından dolayı Robert De Niro’nun Travis rolünde oynamasına sıcak bakmıyorlarmış. Ancak Robert De Niro bu muhteşem senaryoyu okuduktan sonra bu projenin parçası olmak için verilen ücreti kabul etmiş.

Film yalnız yaşayan bir adamın bir sosyopata dönüşmesini seyirciye yavaş yavaş perdede gösteriyor. Robert De Niro’nun muazzam oyunculuğu filmi bir kült haline getirdi desem abartmış olmam sanırım.

7) Once Upon a Time in America

Image for post
Image for post

Martin Scorsese ve bir çete filmi hele ki başrollerinde Robert De Niro , James Woods ve Joe Pesci gibi şahane oyuncular varsa nasıl kötü olabilir ki zaten. Bu film Amerikan hayalini yaşamak isteyen fakir ailelerin sokakta kendine kimlik ve statü arayan çocuklarının hikayesi.

Yaşın ilerledikçe insanların nasıl bencilleştiğini de gösteriyor. Zaten Martin Scorsese her çete konulu filminde çetelerin zaman içinde nasıl yozlaştığını gösterir. Bu filmde de bunu yapan Scorsese elindeki yetenekleri çok iyi kullanmış.

6)Modern Times

Image for post
Image for post

Sinema konuşuyorsak bir yerlerde mutlaka Charlie Chaplin geçmeli. Onun sanata bakış açısı anlatmak istediklerini anlatma biçimi sinema kültürü için çok büyük bir öneme sahip. Ford’un başlattığı Sanayi devriminden sonra artan ekonomilerin yanında oluşan işci patron gerilimine işcinin gözünden bakmamızı sağlayan işcilerin bir mekanik parça olmadığını bize anlatmaya çalışan Charlie Chaplin’in her filmini çok beğensem de en güzel filminin bu olduğunu düşünüyorum.

Listemdeki ilk 5 için bu linke tıklayın.

I have a great interest in everything related to information technologies.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store