Konusu Tarih Olan En Sevdiğim 5 Oyun

Herkese merhabalar bugünkü yazımda kendim gibi tarih sever oyuncular için en çok sevdiğim tarih konulu oyunları anlatacağım.

5)Wolfenstein The New Order

Image for post
Image for post

Philip K. Dick’in ünlü romanı “Yüksek Şatodaki Adam” ile benzer bir hikâyeye sahip oyunda Nazilerin 2. Dünya Savaşını kazandıkları alternatif bir dünyada asilerin Naziler ile savaşı konu ediliyor.

Wolfenstein çok ünlü bir oyun serisidir. Wolfenstein 3D First Person Shooter oyunların mihenk taşlarındandır. Oyun dünyasının ikonik karakterlerinden biri olan ana karakterimiz B.J. Blazkowicz ile maceraya atıldığımız oyun serisinin 2014’e kadar güncel grafikli yeni bir oyunu yoktu.

Oyunun yapımcısı olan Bathesda muazzam 2 trailer yayınlayarak oyuncuları sevindirdi.

Wolfenstein: The New Order — “Nowhere to Run” Gameplay Trailer

Wolfenstein The New Order — Haus In Neu Berlin #QuédateEnCasa #Conmigo #18 EN TENDENCIAS

Oyunun eski OldSchool Fps dinamiklerini koruyup korumayacağı büyük soru işaretiydi. Oyun çıktığında eski dinamiklerin yeni oyuncu standartlarına göre düzenlenmiş bir şekilde geldiğini gördük.

Basitçe anlatmak gerekirse modern fps oyunlarında can barınız azaldığı zaman siperde bekleyerek can barınızı yenilersiniz. Wolfenstein orijinal oyundaki can ve zırh bulma temelini korumakla birlikte oyuncuların siperde bekleyerek eksik can barının bir kısmını dolduruyor. Geri kalan can barını doldurmak için haritadan can bulmanız gerekiyor.

Grafikleri oyunu oynayan diğer pek çok oyuncu gibi ben de gayet beğendim. Hikâye ise gerçekten sardı. Oyunda topladığınız bası afiş ve mektuplardaki ofansif tarih mizahları gerçekten beni güldürdü.

Oyunda pek çok boss fight ve her birinin farklı zayıf yönü olan düşman çeşitleri var. Oyun Fps oyunlarını sürekli oynamayan biri için zor olabilir. Oyunu benim gibi en zor modda değil de orta zorlukta oynamanızı öneririm.

4) Assassin’s Creed 2

Image for post
Image for post

Assasin’s Creed Ubisoft’un bugün ki geldiği noktaya gelmesini sağlayan oyun oldu kesinlikle. İlk oyun olumlu eleştiriler alsa da oynanışın hantallığı konusunda çok eleştirilmişdi.

Bir Ubisoft klasiği olarak ikinci çıkan oyun tam bir şaheserdi. Oyun dünyasına damga vuran Ezio Auditore karakteriyle oyun bizi Rönesans hareketinin başladığı yıllardaki Roma’ya götürüyordu. Leonardo da Vinci, Rodrigo Borgia gibi karakterle karşılaştığımız oyun Rönesans İtalya’sını oyunun açık dünyasına çok güzel yansıtmış.

Bu listede en beğendiğim oyun olsa da listenin alt sıralarında yer almasının sebebi oyunun büyük kısmının tarihsel kurgu olması. Gene de oyunun senaryosunu yazan ekibin derin tarih bilgisi sayesinde bu durum pek de sırıtmıyor.

Ayrıca Assassin’s Creed 2 oyun dünyasının en güzel soundtracklerinden birine de sahip.

https://www.youtube.com/watch?v=FSVHx23ByhM

3)Valiant Hearts The Great War

Image for post
Image for post

Genelde Ubisoft Far Cry , Assasins Creed gibi markalarının ekmeğini yemek için aynı tarzda oyunlar yapar. Ancak 2014 yılında onlardan çok güzel bir istisna olan Valiant Hearts geldi.

Valiant Hearts 1. Dünya savaşında birden fazla karakteri yönettiğimiz bir plaftorm bulmaca oyunu. Valiant Hearts anlattığı yürek burkan hikayesi ve bunu anlatış biçimi ile oyunu oynamış pek çok oyuncunun kalbini fethetmeyi başardı. Oyun için bestelenen müzikleri de çok başarılı bulduğumu söylemek istiyorum

https://www.youtube.com/watch?v=XPqgSw7WWc4

Çok şirin görsellerini kaliteli animasyonlar ve zekice hazırlanmış bölüm tasarımları ile süsleyen oyun maalesef hak ettiği ilgiyi oyunculardan göremeyerek underrated kaldı.

2) Call of Duty 2

Image for post
Image for post

Pek çok yaşıtım gencin 2. dünya savaşına merak salmasına sebep veren bu muazzam oyundur. Ana senaryonun akıcılığı, dönemine göre akıl almaz seviyede olan grafikleri ile bende en çok anısı olan Call Of Duty oyunudur.

Ayrıca görev tasarımlarını yaparken Infinity Ward 2. dünya savaşındaki epik anları oyuncuya en gerçekçi şekilde deneyimletmeyi hedeflemiş ve gayet de başarılı olmuş. Stalingrad ve Normandiya çıkarması görevlerini hala daha Youtube’dan arada açıp izlerim.

WW2 — Stalingrad — Downtown Assault — Call of Duty 2

https://www.youtube.com/watch?v=H_CQMtIrYnc

2017 yılında Call Of Duty WW2 oyunu çıkış yapsa da 2005 yılında çıkan Call of Duty kadar güzel bir oyun olmadı.

  1. Sid Meier’s Civilization 5
Image for post
Image for post

Oyun dünyasındaki büyük strateji üstadı Sid Meier’in efsane serisi Civilazation oyunun 5. yapımı olan Sid Meier’s Civilazation 5 tur bazlı strateji oyunları içinde de en favori oyunum. Oyun özellikle Brave New World genişleme paketiyle birlikte gelmiş geçmiş en iyi strateji oyunlarından birine dönüştü.

Oyundaki teknoloji ağaçları gerçekten özenle düşünülmüş oyunu çevrenizdeki materyal ve diplomatik ihtiyaçlara göre oynamanız gerekiyor. Özellikle oyunun zorluğunu arttırdığınız zaman gerçekten kendinizi bir devlet adamı gibi hissediyor halkın geleceğini etkileyecek kararlar verirken dikkatli davranmaya çalışıyorsunuz.

Oyunda dünya harikaları sistemi var. Eğer daha önce yapılmayan bir dünya harikasını siz yaparsanız oyun size bonuslar veriyor. Bu harikalar hakkında oyun size bilgi veriyor. Bir yandan oyunun detaylarına dalıp bir yandan Terracotta Ordusu hakkındaki detayları oyundan öğrenmek cidden tarih seven birini muazzam tatmin ediyor.

Oyunda bürokrasi ve ideolojilere girdiğiniz zaman cidden verdiğiniz her bir seçimin etkisini hissediyorsunuz. Faşist bir yaklaşımı tercih ederseniz ordunuz güçlenirken halkın mutsuzluğu artıyor doğal olarak da ekonominiz düşüyor. Özgürlükçü bir yaklaşım tercih ederseniz de güçsüz bir ordu ve mutlu bir halkınız oluyor. Kendinizi hep orta yolu bulmaya çalışırken buluyorsunuz çoğu zaman.

Oyunda Antik çağ, klasik çağ, orta çağ, Rönesans çağı, endüstri çağı, modern çağ ve atomik çağ var. Teknoloji ağacında ne kadar hızlı ilerlerseniz bu çağlara o kadar hızlı girebiliyorsunuz.

Oyunda pek çok büyük insan kültür seviyesine yaptığınız yatırıma bağlı olarak geliyor. Mesela Leonardo Da Vinci topraklarınızda olduğunda ona bir eser yaptırarak şehirlerinizin kültür seviyesini arttırabiliyorsunuz.

Oyunu Osmanlı da dahil 43 farklı uygarlıkla oynayabiliyoruz. Ayrıca steam atölyesindeki pek çok eğlenceli moddan biriyle de oynayabilirsiniz. Ben Kanuni ile dünyayı fethettikten sonra Republic of Turkey moduyla bu sefer Mustafa Kemal ile oynamaya başladım.

Bu oyun sizi detaya boğuyor. Ve her seferinde daha çok boğulmak istiyorsunuz. Üniversite sınavında 4 tarih sorusunu bu oyundan öğrendiğim tarih bilgilerimle yaptığımı söylersem bu oyunun nasıl bir tarih deryası olduğunu daha iyi anlatabilirim sanırım.

I have a great interest in everything related to information technologies.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store