Maladaptif Hayal Kurma Bozukluğunu Avantaj Haline Getirme Hikayem

Herkese merhaba. Bu yazımda maladaptif hayal kurma bozukluğumu nasıl bir dezavantajdan çok avantaj haline getirdiğimden bahsedeceğim. Ben psikoloji eğitimi almadım bu sebeple bu yazıda bahsi geçen ve kaynaksız olan kısımlar benim kendi tecrübelerimdir.

Önce maladaptif hayal kurma bozukluğunun tanımını yapalım. Maladaptif daydreaming kişinin hayatını olumsuz yönde etkileyen, yoğun, sık, uzun süreli, durdurulmasında zorluk yaşanan fantazi kurma davranışı ile tanımlanmış psikolojik bir rahatsızlıktır.

Maladaptif hayal kurma, ruh sağlığı alanında yeni bir tanım olduğundan teşhis kitaplarında henüz yer bulamadı. (Kaynak: ozgurdus.com)

Ben de yaklaşık 23 yılımı bu hastalığın adını bilmeden bu hastalıkla yaşayarak geçirdim. Kendimi hep bu hastalıktan dolayı diğer insanlardan farklı gördüm. Okulda sokakta camide sürekli kafamdaki o harika dünyayla ilgilendiğim için bu, yaşantımı olumsuz anlamda etkiliyordu.

Bu hastalığı bilmeden önce hep bir gün hayal dünyami ile gerçeğin arasındaki farkı bir gün unutacağımı düşünüp kaygılanıyordum. Bu hastalığın ismini duymak ve bu alanda çalışmalar yapan psikolog Çağla Hanım ile konuşma fırsatı bulmak benim kendimi tanımam noktasında çok büyük faydası oldu.

Maladaptif daydreaming hastalığının bendeki etkileri şu şekilde oldu: Hayal dünyamda çok ayrıntılı birbirinden farklı pek çok dünya kurup o dünyalardaki karakterlerin kurduğu diyalogları, o dünyada yaşanan olayları, o dünyanın tasarımı gibi detaylarla birlikte yeni bir gerçeklik oluşturup gerçek hayattan kaçmak.

Beni mutlu veya mutsuz edecek her olayda bu durum tetiklenerek beni gerçek hayattan alıp o konforlu, tüm gücün benim elimde olduğu kendi dünyama sürüklüyordu. Sonradan derinlemesine indiğimde bu durumun benim belirsizliğe olan tahammülsüzlüğümün bir sonucu olduğunu fark ettim. Çünkü kendi dünyamda her şeyi ben kontrol edebiliyorum. Her şey olması gerektiği gibi oluyor.

Bu hastalığı öğrenip, hakkında araştırma yaptıktan ve bu hastalığa sahip diğer insanlarla konuştuktan sonra bu hastalığın aslında olumlu taraflarının da olduğunu, pek çok insanın düşünemeyeceği yaratıcı fikirleri ben ve benim gibi insanların düşünebildiğini fark ettim.

Küçüklüğümden beri özellikle okul hayatımda pratik zekamı hep avantaj haline getirebilmiştim. Aslında bu zekanın kaynağının bu hastalığa bağlı olmasını fark etmem bu hastalıktan nefret etmek yerine bu hastalığı nasıl kendi hayat hedeflerime entegre edebileceğimi düşünmeye başlamak benim için bu hastalığı dezavantaj halinden çıkarıp avantajlı hale getirmemi sağladı.

Bilgisayar başına geçmeden önce yapacağım iş ile ilgili 10 dakika hayal kurmaya başladım. Bir site tasarlamadan önce hayalimde o siteyi yapmaya başlamak hayalimde bir görüntü oluşturmak sonrasında bu görüntüye bilgisayar başına geçip ulaşmaya çalışmayı denedim. Gerçekten de inanılmaz bir etki aldım. Yaptığım çalışmalarımı attığım insanlar önceki çalışmalarıma göre çok daha başarılı buldu. Bunu sonrasında bilgisayar başında yapmam gereken her iş için yapmaya başladım.

Maladaptif daydreaming hastalığının en sinir bozucu tarafı hayal ettiğiniz mükemmel olayların gerçek hayatta karşılığı olmamasıdır. Bu gerçekten sizi dış dünyadan soyutlar ve iç dünyanıza kapanmanıza neden olur. Ben ise hayatımda yapmam gereken işlerin, öğrenmem gereken teknolojilerin hayalini kurmaya başladım. Pek çok hayalimi bu şekilde gerçekleştirdiğim için inanılmaz bir tatmin duygusu elde ettim.

Bu hastalık hayatınızı yaşama şeklinize göre bir bela olabileceği gibi aynı zamanda bir lütuf da olabilir. Ben bu hastalığa bakış açımı değiştirerek en azından son 2 ay içerisinde bunu lütufa çevirdim. Şu an kendimi hasta birinden ziyade kafasında pek çok insanın kuramadığı hayalleri kurabilen biri olarak görüyorum.

Son olarak madde halinde benim gibi bu hastalığa sahip olduğunu düşünen insanlara tavsiyeler vermek istiyorum.

  1. Değerinizi fark edin. Pek çok diğer insan sizin kadar derin bir düşünme ve hayal kurma becerisine sahip değil.
  2. Eğer kurduğunuz hayallerin gerçek olmuyor olması sizi üzüyor ise fantazi hayaller kurmaktan kaçının. Gerçek hayatta yapabileceğiniz hayaller kurmak bir noktada kendinize bir hedef belirlemek olabiliyor.
  3. İnternette bu konuyla alakalı pek çok Discord sunucusu Facebook grubu var. Bunlara girip diğer insanlarla iletişim kurmaktan çekinmeyin.
  4. Büyük ihtimalle çevrenizde size benzer birisi olmadığı için kendinizi tuhaf biri olarak görüyorsunuz. Bu da sizi sosyal hayattan uzaklaştırıp yalnız kalmaya teşvik ediyor. Yalnızlık en büyük düşmanınızdır. Yalnız kalmayın güvendiğiniz insanlarla bu durumu paylaşın
  5. Boş durmayın. Sürekli çalışın demiyorum ancak çalışmadığınız zamanlarda da kitap okumak, dizi izlemek, oyun oynamak veya biriyle muhabbet etmek gibi aktivitelerle zihninizi meşgul etmeye çalışın.
  6. Eğer henüz meslek seçimi yapmamış iseniz sevmediğiniz bir meslek tercihinde bulunmayın. Zira ilginizi çekmeyen her konu her ortam her sosyal çevre otomatik olarak sizi hayal kurma bozukluğuna itecek.

Hayal kurmak boşa zaman kaybı değildir. Unutmayın ki Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarının önderliğinde Türk milletinin kurduğu bağımsızlık hayali olmasaydı bugün bağımsız bir Türkiye Cumhuriyetinde yaşayamıyor olacaktık.

I have a great interest in everything related to information technologies.